Vlaamse Gewestsubsidies 2026Gecontroleerd: oktober 2026 • VEKA & Wonen in Vlaanderen

Renovatiepremie in Vlaanderen: Complete Gids Mijn VerbouwPremie 2026

Wie in Vlaanderen een woning renoveert of verduurzaamt, kan een aanzienlijke financiële tegemoetkoming krijgen via de renovatiepremie (officieel geïntegreerd in Mijn VerbouwPremie). Deze gewestelijke subsidie vergoedt tot 50% van je in aanmerking komende factuurbedrag, afhankelijk van je inkomenscategorie, gezinssamenstelling en het type werk. Sinds 1 maart 2026 zijn de voorwaarden grondig hervormd: hogere inkomenscategorieën (Cat 1 en 2) en private verhuurders hebben geen toegang meer tot premies voor de bouwschil (dak, muur, vloer, ramen). In deze gids ontdek je de exacte wettelijke regels, bedragen per categorie en de correcte aanvraagprocedure.

Renovatiepremie in Vlaanderen 2026: Mijn VerbouwPremie voorwaarden en inkomenscategorieën

⚡ Kernpunten Renovatiepremie 2026 in Vlaanderen

  • ✔Mijn VerbouwPremie: Eén centraal digitaal loket voor energie-investeringen en woningkwaliteit.
  • ✔Tot 50% steun: Categorie 4 ontvangt 50% van de factuur tot het plafond; Categorie 3 ontvangt 35%.
  • ⚠1 maart 2026 hervorming: Categorie 1 & 2 ontvangen géén schilpremies meer (dak, muur, vloer, ramen).
  • ✔Warmtepompen post-1 maart 2026: Zowel Cat 1 (max. 20% factuur) als Cat 2 (max. 25% factuur) behouden premies voor warmtepompen (€ 300–€ 4.000) en boilers (€ 450) tot 31/12/2027.
  • ✔Gesplitste ouderdomseis: Schilwerken vereisen eerste ingebruikname vóór 01/01/2006; warmtepompen vóór 01/01/2014.
  • ✔Verhuurder aan woonmaatschappij: Minstens 9 jaar verhuur geeft recht op het maximale Cat 4-tarief (50%).

Wat is de renovatiepremie en hoe werkt Mijn VerbouwPremie?

Wie in Vlaanderen spreekt over een renovatiepremie, heeft het over Mijn VerbouwPremie. Sinds oktober 2022 heeft de Vlaamse Overheid (beheerd door Wonen in Vlaanderen en het Vlaams Energie- en Klimaatagentschap VEKA) de voormalige versnipperde premieregelingen van de netbeheerder Fluvius en het agentschap Wonen-Vlaanderen gebundeld in één uniform systeem.

Mijn VerbouwPremie omvat twee complementaire pijlers:

  1. Energiebesparende ingrepen (de bouwschil en technieken): Investeringen in dakisolatie, buitenmuurisolatie, spouwmuurisolatie, vloer- en kelderisolatie, hoogrendementsglas en warmtepompen of warmtepompboilers.
  2. Woningkwaliteit en veiligheid: Structurele werken aan de dakstructuur en draagconstructies, voorbereidingswerken voor sanitair en elektriciteit, en de vernieuwing van leidingen.

De premie wordt steeds berekend op basis van het in aanmerking komende factuurbedrag (exclusief btw), begrensd door specifieke plafonds per post. Het steunpercentage bedraagt 50% voor de laagste inkomenscategorie (Cat 4) en 35% voor de middel-lage groep (Cat 3).

⚠️

Cruciaal voor 2026: Wat is er gewijzigd sinds 1 maart 2026?

Vanaf 1 maart 2026 zijn de begrotingsmiddelen voor Mijn VerbouwPremie heroriënteerd. Waar voordien ook hogere inkomensgroepen konden rekenen op basispremies voor isolatie, richt de overheid de schilpremies nu uitsluitend op eigenaars die financiële steun het hardst nodig hebben, en op sociale doorverhuur.

De exacte regels vanaf 1 maart 2026 per doelgroep:

  • Eigenaar-bewoners Categorie 1 & 2: Geen recht meer op Mijn VerbouwPremie voor de bouwschil (dak, buitenmuur, spouw, vloer, ramen en deuren). Voor warmtepompen en warmtepompboilers blijven beiden wél in aanmerking komen via de verlaagde steunregeling (tot € 4.000 voor geothermie, € 1.500 voor lucht-water, € 800 voor hybride, € 300 voor lucht-lucht en € 450 voor warmtepompboilers) voor facturen tot en met 31 december 2027. De subsidie is begrensd tot maximaal 25% van de factuur excl. btw voor Categorie 2 en maximaal 20% voor Categorie 1.
  • Eigenaar-bewoners Categorie 3 & 4: Behouden het volledige premierecht voor alle werken (50% voor Cat 4; 35% voor Cat 3), inclusief schilisolatie en hogere warmtepompbedragen.
  • Verhuurders aan een woonmaatschappij: Wie een woning voor minstens 9 jaar verhuurt via een sociale woonmaatschappij, behoudt onverkort recht op de maximale Categorie 4-steun (50% van de factuur tot het plafond), ongeacht het eigen inkomen.
  • Private verhuurders & overige investeerders: Vallen voor woongebouwen onder de regels van Categorie 1: geen steun voor de bouwschil, maar wel behoud van de warmtepomppremie (begrensd tot max. 20% van de factuur excl. btw) tot en met 31 december 2027.

Officiële beleidsbron: raadpleeg de besluiten van de Vlaamse Regering via Vlaanderen.be — Mijn VerbouwPremie.

Ouderdomsvoorwaarden van de woning: Gesplitste regels per categorie

Een van de meest gemaakte fouten is het toepassen van één algemene ouderdomseis. In het Vlaamse subsidiestelsel gelden immers twee verschillende datumcriteria naargelang de aard van de investering:

Schilwerken & Kwaliteit

Eerste ingebruikname vóór 1 januari 2006

Voor dakisolatie, buitenmuurisolatie, vloerisolatie, ramen/deuren en voorbereidingswerken voor sanitair en elektriciteit moet het gebouw volgens de kadastrale gegevens een eerste ingebruikname (of aansluiting op het net) hebben van vóór 1 januari 2006.

Hernieuwbare Energie

Aansluiting vóór 1 januari 2014

Voor warmtepompen en warmtepompboilers geldt een soepelere regel: de woning moet aangesloten zijn op het elektriciteitsdistributienet vóór 1 januari 2014, OF de omgevingsvergunning moet meer dan 5 jaar vóór de eindfactuur verleend zijn en voldoen aan de geldende EPB-eisen.

Beslissingsschema Subsidie

Kom Jij in Aanmerking voor Mijn VerbouwPremie in 2026?

Navigeer door de officiële toetsingsstappen van Wonen in Vlaanderen en het VEKA

1Locatie in VlaanderenVlaams GewestResidentiële gebouwen• GrondgebiedWoning / app. in Vlaanderen• Geen Brussel / WalloniëDaar gelden Renolution / SPW• BestemmingWoning of appartementsgebouw• Niet-woongebouwenUitgesloten sinds 01/03/2026Toetsing: Kadaster & EANVlaamse kadastrale ligging2Type AanvragerBewonersstatusEigenaar vs verhuurder• Eigenaar-bewonerToetsing via gezinsinkomen• WoonmaatschappijVerhuur ≥ 9 jaar: Cat 4 (50%)• Private verhuurderAutomatisch in Categorie 1• Tweede verblijfValt steeds in Categorie 1Toetsing: Huurcontract / eIDDomicilie / geregistreerd contract3InkomenscategorieBelastbaar InkomenAanslagbiljet n-2 / n-1• Categorie 4 (≤ € 24.750)Koppel ≤ € 37.110 (tot 50% steun)• Categorie 3 (≤ € 43.240)Koppel ≤ € 60.520 (tot 35% steun)• Categorie 2 (≤ € 55.020)Enkel warmtepomp / boiler (max 25%)• Categorie 1 (> € 55.020)Enkel warmtepomp / boiler (max 20%)Gezinslast: + € 4.420Per extra persoon ten laste4Ouderdom & WerkenGesplitste DatumvereisteVóór 2006 vs vóór 2014• Schil (Dak, Muur, Glas)Vóór 01/01/2006 aangesloten(Enkel Cat 3 & 4 + Woonmij)• Warmtepomp / BoilerVóór 01/01/2014 aangesloten(of vergunning > 5j met EPB)• FactuurvereisteDoorgaans max 2j bij aanvraagMin. € 1.000 excl. btw / postLoket: mijnverbouwpremie.beDigitale aanvraag
Wettelijk beslissingsschema Mijn VerbouwPremie 2026: van gewestelijke ligging en aanvragertype tot de gesplitste ouderdomsvoorwaarden (vóór 01/01/2006 voor schil vs. vóór 01/01/2014 voor warmtepompen) en de hervormde steun per inkomenscategorie.

Inkomensgrenzen Mijn VerbouwPremie 2026: In welke categorie val je?

Je recht op de renovatiepremie hangt rechtstreeks af van je gezamenlijk belastbaar inkomen. Dit inkomen vind je terug op je meest recente aanslagbiljet van de personenbelasting (aanslagjaar n-2 of n-1 ten opzichte van het jaar van de aanvraag).

Voor aanvragen in 2026 gelden de volgende officiële wettelijk geïndexeerde inkomensgrenzen:

CategorieAlleenstaandeAlleenstaande met 1 ptl* / KoppelVerhoging per extra ptl*Steunpercentage & Reikwijdte
Categorie 4 (Laagste)≤ € 24.750≤ € 37.110+ € 4.42050% van factuur (alle werken)
Categorie 3 (Middel-laag)€ 24.750 – € 43.240€ 37.110 – € 60.520+ € 4.42035% van factuur (alle werken)
Categorie 2 (Middel-hoog)€ 43.240 – € 55.020€ 60.520 – € 78.610+ € 4.420Enkel warmtepomp (€ 300–€ 4.000) & boiler (€ 450) — max. 25% factuur
Categorie 1 (Hoogste)> € 55.020> € 78.610+ € 4.420Enkel warmtepomp (€ 300–€ 4.000) & boiler (€ 450) — max. 20% factuur (geen schil)

*ptl = persoon ten laste. Elke bijkomende persoon ten laste verhoogt de inkomensgrens met € 4.420. Voor personen met een erkende ernstige handicap telt de verhoging dubbel.

Overzicht van subsidiabele werken en exacte premiebedragen

De Vlaamse Overheid hanteert per werkcategorie een maximaal in aanmerking komend factuurbedrag en strikte technische voorwaarden:

OnderdeelMax. FactuurbasisCategorie 4 (50%)*Categorie 3 (35%)Categorie 2 (Max. 25%)Categorie 1 (Max. 20%)
Dakisolatie / zoldervloer€ 11.500 excl. btwMax. € 5.750Max. € 4.025€ 0 (Geen steun)€ 0 (Geen steun)
Buitenmuurisolatie (gevel)€ 10.000 excl. btwMax. € 5.000Max. € 3.500€ 0 (Geen steun)€ 0 (Geen steun)
Vloer- & kelderisolatie€ 3.000 excl. btwMax. € 1.500Max. € 1.050€ 0 (Geen steun)€ 0 (Geen steun)
Sanitair & elektriciteit (voorbereiding)€ 6.000 excl. btwMax. € 3.000Max. € 2.100€ 0 (Geen steun)€ 0 (Geen steun)
Ramen & Deuren (Glas)€ 10.500 excl. btwMax. € 5.250Max. € 3.675€ 0 (Geen steun)€ 0 (Geen steun)
Geothermische warmtepompFactuurpercentage**€ 8.000€ 6.000€ 4.000 (max. 25%)€ 4.000 (max. 20%)
Lucht-waterwarmtepompFactuurpercentage**€ 6.000€ 4.500€ 1.500 (max. 25%)€ 1.500 (max. 20%)
Hybride warmtepompFactuurpercentage**€ 4.000€ 3.000€ 800 (max. 25%)€ 800 (max. 20%)
Lucht-luchtwarmtepompFactuurpercentage**€ 600€ 450€ 300 (max. 25%)€ 300 (max. 20%)
WarmtepompboilerFactuurpercentage**€ 1.200€ 1.050€ 450 (max. 25%)€ 450 (max. 20%)

*Verhuurders aan een woonmaatschappij met een lopend contract van minstens 9 jaar genieten van dezelfde bedragen en percentages als Categorie 4 (50% voor alle werken).

**Warmtepompen post-1 maart 2026: Voor Categorie 1 en Categorie 2 (evenals private verhuurders) zijn premies voor de bouwschil stopgezet (€ 0), maar blijft de warmtepompregeling behouden voor facturen tot en met 31 december 2027. De subsidie bedraagt het vaste bedrag, begrensd tot respectievelijk maximaal 25% (Categorie 2) en maximaal 20% (Categorie 1) van het in aanmerking komende factuurbedrag exclusief btw.

Praktische rekenvoorbeelden: Wat levert de renovatiepremie concreet op?

Om de berekeningswijze en de werking van de wettelijke factuurplafonds transparant te maken, toetsen we twee representatieve situaties af met de officiële rekenregels:

Voorbeeld A: Categorie 4Dakisolatie

Volledige dakisolatie (€ 10.000 factuur)

  • • Gezinsinkomen: € 22.500 (Alleenstaande $\le$ € 24.750 = Categorie 4)
  • • Aard der werken: Dakisolatie (eerste ingebruikname vóór 2006)
  • • Factuurbedrag excl. btw: € 10.000
  • • Maximaal in aanmerking komend factuurbedrag: € 11.500
  • • In aanmerking genomen factuurbasis: € 10.000 (volledig gedekt)
  • • Toepasselijk percentage Cat 4: 50%
  • • Berekening: 50% van € 10.000 = € 5.000 (binnen max. plafond € 5.750)
Toegekende Mijn VerbouwPremie:
€ 5.000,00
Effectieve tegemoetkoming: 50% van de investering. Zelf te financieren restsaldo: € 5.000.
Voorbeeld B: PlafondwerkingBuitenmuur

Buitenmuurisolatie (€ 15.000 factuur)

  • • Gezinsinkomen: Categorie 4 (laagste inkomensgroep)
  • • Aard der werken: Gevelisolatie met bepleistering (woning vóór 2006)
  • • Factuurbedrag excl. btw: € 15.000
  • • Maximaal in aanmerking komend factuurbedrag: € 10.000
  • • In aanmerking genomen factuurbasis: € 10.000 (€ 5.000 valt buiten berekeningsbasis)
  • • Toepasselijk percentage Cat 4: 50%
  • • Berekening: 50% van € 10.000 = € 5.000 (wettelijk maximum bereikt)
Toegekende Mijn VerbouwPremie:
€ 5.000,00
Factuurplafond actief. Effectieve dekkingsgraad op totale factuur: 33,3%. Zelf te financieren: € 10.000.

Hoe overbrug je het saldo tussen renovatiepremie en aannemersfactuur?

Een belangrijk aandachtspunt bij verbouwingen is de cashflow en timing. De renovatiepremie wordt immers pas uitbetaald nadat de aannemer zijn eindfactuur heeft uitgereikt en het dossier is goedgekeurd door Wonen in Vlaanderen (een doorlooptijd van 3 tot 6 maanden na indiening is gangbaar). Daarnaast verlaagt het federale 6% renovatie btw-tarief je directe factuurbedrag aanzienlijk ten opzichte van het standaardtarief van 21%.

Je moet de facturen dus eerst zelf betalen. Om dit te overbruggen bestaan er in Vlaanderen twee financieringsroutes:

1. Vlaamse Mijn VerbouwLening

Via de regionale Energiehuizen leen je tot € 60.000 op maximaal 25 jaar tegen een gesubsidieerde rentevoet (in 2026: 1,50% voor Categorie 2 en tot 0% voor Categorie 4). Dit ontlast je liquide spaarmiddelen.

2. Bancaire Renovatielening

Kom je niet in aanmerking voor de Mijn VerbouwLening of wil je sneller schakelen? Bereken vooraf je vaste maandlasten en totale intrest via onze calculator: Renovatielening Berekenen.

Stappenplan: Hoe vraag je Mijn VerbouwPremie foutloos aan?

Aanvragen gebeurt uitsluitend digitaal via het officiële loket. Volg dit 5-stappenplan om weigeringen of correcties te vermijden:

1

Verifieer de specifieke datumvoorwaarde

Controleer of je woning voldoet aan de van toepassing zijnde ouderdomsvoorwaarde: eerste ingebruikname vóór 1 januari 2006 voor isolatie/schilwerken, of netaansluiting vóór 1 januari 2014 voor warmtepompen.

2

Werken laten uitvoeren & aannemersattest verzamelen

Laat de werken uitvoeren door een professioneel aannemer en vraag het verplichte Mijn VerbouwPremie-attest waarin technische parameters (Rd-waarde, U-waarde glas, type warmtepomp) bevestigd worden.

3

Bewaak de factuurdatum (doorgaans max. 2 jaar)

Voor de meeste huidige aanvragen mogen de relevante facturen op het moment van de aanvraag maximaal 2 jaar oud zijn. Controleer altijd de specifieke categorie en eventuele overgangsregels op de officiële Mijn VerbouwPremie-pagina.

4

Aanmelden via Mijn VerbouwLoket

Log in met itsme® of eID op loket.mijnverbouwpremie.be. Het loket koppelt automatisch met de FOD Financiën voor je belastbaar inkomen.

5

Goedkeuring en uitbetaling

Na administratieve en technische controle ontvang je een beslissingsbrief en wordt het bedrag rechtstreeks op je rekening overgeschreven.

Veelgestelde vragen over de renovatiepremie

Wat is de renovatiepremie precies in Vlaanderen in 2026?

In het Vlaams Gewest is de vroegere renovatiepremie samen met de energiepremies van Fluvius samengevoegd tot Mijn VerbouwPremie. Het is één gecentraliseerd stelsel voor investeringen in energie-efficiëntie (zoals dak-, buitenmuur-, vloerisolatie, beglazing en warmtepompen) en woningkwaliteit, beheerd door Wonen in Vlaanderen en het Vlaams Energie- en Klimaatagentschap (VEKA).

Wat is er sinds 1 maart 2026 fundamenteel gewijzigd aan Mijn VerbouwPremie?

Sinds 1 maart 2026 komen eigenaar-bewoners uit Categorie 1 en 2 (evenals private verhuurders en andere investeerders) niet langer in aanmerking voor premies voor de bouwschil (dak, buitenmuur, vloer en ramen/deuren). Voor warmtepompen (€ 300 tot € 4.000) en warmtepompboilers (€ 450) blijven zowel Categorie 1 als Categorie 2 wel in aanmerking komen via de verlaagde steunregeling voor facturen tot en met 31 december 2027. Hierbij geldt een factuurpercentageplafond van maximaal 20% voor Categorie 1 en maximaal 25% voor Categorie 2. Enkel Categorie 3 en 4 (en wie minstens 9 jaar verhuurt aan een woonmaatschappij) behouden toegang tot het volledige premiepakket inclusief schilpremies.

Welke ouderdomsvoorwaarden gelden voor de woning?

Er geldt een strikte scheiding per type werk: voor algemene renovatie en schilisolatie (dak, buitenmuur, vloer, ramen en deuren) moet de woning volgens het kadaster een datum van eerste ingebruikname hebben van vóór 1 januari 2006 (of aangesloten zijn vóór 01/01/2006). Voor hernieuwbare energie (warmtepomp en warmtepompboiler) moet het gebouw aangesloten zijn op het elektriciteitsnet vóór 1 januari 2014, of moet de omgevingsvergunning meer dan 5 jaar vóór de factuurdatum verleend zijn en voldoen aan de EPB-eisen.

Hoe weet ik in welke inkomenscategorie ik val voor de renovatiepremie?

Je inkomenscategorie wordt bepaald door het gezamenlijk belastbaar inkomen op het meest recente aanslagbiljet (aanslagjaar n-2 of n-1) van alle meerderjarige bewoners. Voor een alleenstaande ligt de grens voor Categorie 4 op maximaal € 24.750, en voor Categorie 3 op maximaal € 43.240. Voor koppels of een alleenstaande met 1 persoon ten laste ligt de grens op € 37.110 (Cat 4) en € 60.520 (Cat 3). Per bijkomende persoon ten laste wordt deze grens met exact € 4.420 verhoogd.

Welke regels gelden voor verhuurders aan een woonmaatschappij?

Een eigenaar die zijn woning verhuurt aan een woonmaatschappij met een geregistreerde en lopende huurovereenkomst van minstens 9 jaar, geniet van een uitzonderingsstatuut. Ongeacht het eigen inkomen van de eigenaar worden premies toegekend aan de hoogste steunpercentages en plafonds (gelijkgesteld met Categorie 4: 50% steun voor alle toegelaten werken). De huurovereenkomst moet getekend zijn vóór de premieaanvraag.

Hoe oud mogen de facturen maximaal zijn bij de aanvraag?

Voor de meeste huidige aanvragen mogen de relevante facturen op het moment van de aanvraag maximaal 2 jaar (24 maanden) oud zijn. Facturen die ouder zijn dan deze termijn komen in de regel niet meer in aanmerking. Controleer altijd de specifieke categorie en eventuele overgangsregels op de officiële Mijn VerbouwPremie-pagina. Bovendien geldt er per categorie van werken een minimumfactuurbedrag van € 1.000 exclusief btw.

Officiële Referentiebronnen & Regelgeving

De regelgeving rond Mijn VerbouwPremie is vastgelegd in de besluiten van de Vlaamse Regering. Raadpleeg de officiële pagina's voor de meest recente wetgeving: